Cate Blanchett
2004.09.02. 17:06
Az új ausztrál csoda
Ha valakinek nem ugrik be elsőre, hogy ki is az a Cate Blanchett, annak segítünk egy kicsit: ő az a komoly, méltóságteljes nő az Elizabeth című film plakátján, talpig aranyszínű brokátban. De szintén ő az a vöröshajú, kissé labilis nő Bruce Willis új filmjében, a Banditák-ban, aki annyira megnehezíti a bankrablás normális ügyintézését. Cate Blanchett nem kifejezetten Hollywood üdvöskéje, hiszen nem a bulvárlapok kedvence, magánéletét senki nem szellőzteti, arról nem is beszélve, hogy nem is amerikai, hanem ausztrál. Újabb sztár az ötödik kontinensről! -, bár édesapja Texasban született. Tegyük hozzá, hogy a Blanchett név természetesen francia gyökerekre is utal, és Cate ily módon bizonyítottan távoli leszármazottja Louis Bleriot-nak, aki először repülte át a La Manche-csatornát.
Cate Melbourne-ben született 1969. május 14-én, bár sok helyen január elseje szerepel születési dátumként, ki tudja miért. Hősnőnk édesanyja tanárnő, édesapja pedig - aki ugye Texasból jött - az amerikai haditengerészetnél szolgált, és így vetődött Ausztrália kies partjaihoz. Cate volt a házaspár középső gyermeke, egy idősebb fiútestvér - aki számítógépekkel foglalkozik - és egy húg mellett, aki azóta színházi tervező lett. A boldog családi életet azonban megtörte az édesapa halála. Talán ez lehetett az oka annak, hogy Cate egyre rosszabban szerepelt az iskolában. Közgazdaságtant és képzőművészetet tanult a Melbourne-i egyetemen, amikor 18 évesen úgy döntött, hogy inkább utazgat egy kicsit, hogy "kitisztuljon a feje". Ennek az lett a vége, hogy egy egyiptomi bokszfilm mellékszereplője lett Kairóban. Kalandos kezdés az biztos, ráadásul ezt senki sem gondolná az első ránézésre igencsak hűvös vérmérsékletű Blanchettről.
A színészet állítólag ragályos, elég csak a közelébe menni és elkapja az ember - vagy a színészet kapja el az embert? -, és ezt igazolni látszik Cate esete is. Az egyiptomi epizód után hazatérve beiratkozott a Sydney-i National Institute of Dramatic Arts.-ra, majd a jónevű iskolát elvégezve belevetette magát az ausztrál színházi életbe. Alakításaival elnyert egy sor rangos díjat és kitüntetést, amik a magyar olvasónak nyilván nem mondanak semmit, de bizonyítják, hogy birtokosuk később nem véletlenül és érdemtelenül került a filmvászon közelébe. Színpadi szerepeinek köszönhetően fedezte fel Bruce Beresford, hogy szerepeltesse a Láger az édenkertben (Paradise Road - nálunk csak videón) című háborús drámájában, ahol olyan sztárok voltak partnerei, mint Glenn Close és Frances McDormand (Fargo, Majdnem híres). Blanchett következő filmjében, a Játék és szenvedély-ben is világsztárok mellet tűnt fel - ez esetben Ralph Fiennes-t (Az angol beteg, A napfény íze) kell elsősorban megemlítenünk - egy könnyedén romantikus történetben, ahol egy olyan ausztrál üzletasszonyt alakít, aki pont egy szerencsejátékos papba - ez Fiennes - szeret bele.
Ennek a filmnek sem volt nagy visszhangja, ami jól lemérhető azzal, hogy ez is csak videón jelent meg kis hazánkban. A helyzet gyökeresen megváltozott az Elizabeth 1999-es bemutatásával. Az indiai származású Shekar Kapur filmjét mindenképpen Blanchett vitte sikerre, hiszen nemhogy tökéletesen azonosult Erzsébet királynő alakjával, hanem egyenesen életet öntött a karakterbe - és még azt is elviselte, hogy homlokán egy darabon kiborotválták a hajat, hogy jobban hasonlítson a történelmi portrékra. A szerep egy Arany Glóbusz- és egy Oscar-jelölést hozott - az utóbbi esetben végül Gwyneth Paltrow kapta meg a kis emberkét - és ez majdnem egyet jelent a díjak elnyerésével. Az Elizabeth évében készült egy másik film is, egy Vakrepülés című komédia Billie Bob Thortonnal és John Cusackkel, két rivális repülésirányítóról. Ebben a filmben Cate megcsillogtathatta vígjátéki vénáját - rém hülye szóösszetétel, de használják! - is, ám ezután komoly szerepek következtek. A Tehetséges Mr. Ripley-ban Cate csak háttérszerepet játszott, ám a kísérteties Rossz álmok kifejezetten az ő filmje volt. Noha a Síró ember plakátján nagy betűkkel Christina Ricci és Johnny Depp neve szerepelt, itt leginkább a Cate alakította orosz táncosnőre lehetett figyelni, és egyedül ő tette nézhetővé a történetet.
Blanchette-et szokás mostanában a legkeményebben dolgozó színésznőként emlegetni, mivel 18 hónap alatt zsinórban - gyakran átfedésekkel - lehúzott öt filmet. A Banditák egy hamarosan nálunk is látható bankrablásos vígjáték: ebben Bruce Willis-szel és újra Billie Bob Thortonnal egy vásznon fogja csillogtatni színésznői erényeit. A Gyűrűk urá-ban pedig - amit már nagyon várunk - Cate fogja játszani Galadriel szerepét. A másik háromról hiányos információkkal rendelkezünk. Az biztos, hogy a Charlotte Gray egy második világháborús kalandfilm, amelyben Cate kedvese után kutat a megszállt Franciaországban. A The Shipping News, vagy a Heaven sci-fi, de nem tudjuk melyik, ám az egyikben Brad Pitt-tel játszik Darren Aronofsky rendezésében - a hiányos információk már csak ilyen hiányosak. Aztán majd jön a Sárkány nyomában egy megtörtént és rosszul végződött esetet dolgoz fel egy ír újságírónőről, aki a dublini maffia után nyomoz. A Dreamtime Alice-ben Cate már nemcsak főszerepet játszik, hanem első alkalommal producerként is részt vesz, ez pedig azt mutatja, hogy jól megy a szekér. Ugyanez a magánéletére is vonatkozik, amelyben a világért nem akarunk vájkálni. Így elég az hozzá, hogy Cate 1997. óta van férjnél - forgatókönyvíró/színész az ura - és hamarosan kisbabája lesz. Ízléséről annyit tudunk, hogy szeret listákat készíteni az elvégzendő vagy beszerzendő dolgokról, imádja a masszázst és a jó humort, Madonnát, a rántottát, a diétás kólát(?), meg a férjét, csakúgy, mint Miles Davist, a klasszikus zenét és a kutyákat. Nem szereti viszont a repülést - ez még a Vakrepülés forgatásának az eredménye -, és azt sem, ha a magánéletéről kérdezik. Azt sem kedveli, ha más színésznőkhöz hasonlítják. Ezt nyilván eleve utálja minden színésznő, csak nem vallja be.
Cate Blanchette egyrészt nagyon szép - nem úgy, mint Julia Roberts vagy mondjuk Angelina Jolie -, másrészt nagyon jó színésznő, akinek olyan erős jelenléte van a filmvásznon, mint kevés kolleganőjének. Egyszerre tud impozáns úrihölgy, csábító kalandor, szerény, de mégis szexi háziasszony lenni és gyakorlatilag bármi más. Na jó, Barbie baba aligha lenne, de az egy külön kategória. Néhány Cate Blanchette rajongói site: Aussie Cate Blanchett Online - cikkek, interjúk, fotók ésd chatroom TheOneRing.net: Cate Blanchett - Gyűrűk ura központú site, sok infóval, fotókkal és minden egyébbel The Essential Cate Blanchett - életrajz, filmográfia sok fotó és cikk, ami csak kell Wolf and Buffy's Cate Blanchett - Tipikusan lelkes rajongói site Cate Blanchett - Kiss the Future - szerény, de alapos site Addicted to Cate - a legalaposabb, báűr kissé elaprózott site
|